BezpiecznaCiaza112023

KTG

14 lata 3 miesiąc temu #1258 przez tysia178
Ja KTG miałam robione dopiero jak pojechałam na porodówkę. Kładziesz się na łóżki, obejmują Twój brzuszek takim pasem na którym są czujniki które pokazują skurcze. Obok stoi maszyna,z której na bieżąco jest dukowany pomiar ( długość i częstość ) Twoich skurczy. Na samym początku byłam do tego przypięta przez godzinę. A potem jak już byłam na sali porodowej to przypinali mnie do tego co dwie godzinki i tak leżałam z tymi czujnikami na brzuszku raz godzinę , raz pół.. :)
nic strasznego :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1262 przez aniaw
"Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. Wykonuje się je pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w jakim stanie jest dziecko, i móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawi się zagrożenie. Dla dziecka przeciskanie się przez ciasny kanał rodny nie jest przyjemną wycieczką, a bardzo wyczerpującym wysiłkiem. Podczas tej męczącej podróży dziecko jest narażone na pewne niebezpieczeństwa, które można rozpoznać, obserwując częstotliwość uderzeń jego serca. I tak np. zbyt mała częstotliwość może świadczyć o niedotlenieniu, natomiast przyspieszone bicie serca może być sygnałem, że doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego.
Na dwa sposoby

Kardiotokografia składa się z dwóch elementów: tokografii, czyli rejestracji czynności skurczowej macicy, oraz kardiografii, czyli rejestracji akcji serca płodu. Można to wykonać na dwa sposoby – poprzez monitorowanie zewnętrzne lub wewnętrzne.

* Monitorowanie zewnętrzne - stosuje się najczęściej, jest badaniem nieinwazyjnym, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem. Kobieta ciężarna (lub rodząca) leży, na jej brzuch zakłada się dwa pasy, na których znajdują się dwa czujniki. Jeden to przetwornik ultradźwiękowy rejestrujący uderzenia serca płodu, a drugi – miernik mierzący siłę i czas trwania skurczów macicy. Obydwa czujniki połączone są z monitorem, który wyświetla lub drukuje wartości pomiarów. Podstawowe badanie KTG powinno trwać 30 minut, ewentualnie może zostać przedłużone do 60 minut.
* Monitorowanie wewnętrzne - stosuje się w sytuacji, gdy lekarzowi potrzebny jest bardziej dokładny pomiar, np. gdy podejrzewa on zagrożenie płodu. Elektrodę służącą do oceny uderzeń serca dziecka umieszcza się na jego główce, wprowadzając ją przez szyjkę macicy. Badanie jest zatem możliwe tylko wówczas, gdy pęknięte są już błony płodowe, a rozwarcie szyjki macicy wynosi przynajmniej 1–2 cm. Siła skurczów macicy może być mierzona przez czujnik na brzuchu (tak jak w monitorowaniu zewnętrznym) lub przez cewnik wprowadzony do macicy. Ponieważ czujnik wprowadza się do wnętrza ciała (a więc jest to badanie inwazyjne), istnieje przy tym niewielkie ryzyko infekcji. Założenie elektrody na główkę może być też dla dziecka bolesne. Z tych powodów ten rodzaj monitorowania stosuje się bardzo rzadko, tylko w uzasadnionych przypadkach"

Cytat z jednego z poradników :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1301 przez Agnieszka
olusia10003 napisał:

Mam pytanko. W którym tygodniu ciąży wykonywane jest pierwsze badanie KTG na czym ono polega i jak długo trwa?? :unsure:


na pewno chodzi Ci o USG, tylko się pomyliłaś

KTG, jak piszą dziewczyny wyżej, bada się tętno płodu i twoje skurcze



Alicja ma już 16 ząbków :))

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1428 przez olusia10003
Chodzi mi o badanie KTG bo USG miałam robione już pare razy więc wiem na czym ono polega. Po prostu zapytałam się bo widziałam w przychodni kobietki z takimi samymi brzuszkami jak ja i widziałam że chodzą na KTG i zadziwiło mnie dlaczego lekarz jeszcze nic nie wspomniał mi o tym badaniu i nie miałam jeszcze go wykonanego. Domyślam się że robi się to badanie pod konie c ciąży dopiero.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1787 przez Agnieszka
no ja pierwsze KTG miałam zrobione, jak sama się zgłosiłam do szpitala bo było już po terminie porodu.....



Alicja ma już 16 ząbków :))

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1793 przez olusia10003
To ja też pewnie poczekam jeszcze troche na to badanie, na wizycie zapytam o nie lekarza :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1802 przez Agnieszka
olusia10003 napisał:

To ja też pewnie poczekam jeszcze troche na to badanie, na wizycie zapytam o nie lekarza :)


jak wszystko jest w porządku to nie masz sie czym przejmować



Alicja ma już 16 ząbków :))

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1845 przez olusia10003
Jak najbardziej w porządku :) ciąże znoszę bardzo dobrze :) i ze mną i z dzidzią jest wszystko ok :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1927 przez Agnieszka
bardzo się ciesze
najważniejsze żeby wszystko było dobrze
trzymam kciuki aby było tak do końca



Alicja ma już 16 ząbków :))

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1951 przez olusia10003
Dziękuję bardzo za słowa wsparcia :blink: i życzę każdej przyszłej mamusi aby ich dzieci rodziły się zdrowe i śliczne a one bez komplikacji przeszły ciąże i dobrze zniosły poród i połóg :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #1966 przez Scholastyka21
ja również pierwsze KTG miałam robione dopiero na porodówce, a własciwie tydzień przed porodem jak już leżalam w szpitalu to codziennie mi robili, a najlepsze, że przeważnie zabierali mnie na nie tak o 23, 24 w nocy, jakieś dziwne mieli upodobania

a w dzień porodu leżałam pod nim ponad 4 godziny, aż się wykres zakręcał na podłodze taki był długi :p

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #2270 przez Paula
No właśnie dziwne, KTG robi się na porodówce :-)
Ja miałam jeszcze wcześniej robione raz, w 7 miesiącu po wypadku samochodowym. :-/

Mama 17-miesięcznego maluszka, namiętnie połykająca kwas foliowy by synek miał siostrzyczkę lub braciszka :-) Tak było kiedyś - teraz już z dwójeczką pod pachą :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #2273 przez olusia10003
Miałaś zrobione KTG w 7 miesiącu zapewne przez ten wypadek i lekarze musieli sprawdzić czy z dzidzią wszystko w porządku.



Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #4346 przez kasiora
ja ktg mialam robione od 5mc lub 6mc (dokladnie juz nie pamietam) przy kazdej wizycie. a w szpitalu na porodowce przez 12 godz. tez lezalam z pasem (ktg) na brzuchu.
wiec tak jak widac wszedzie jest inaczej :)

dla innych jestes tylko dzieckiem a dla mnie jestes calym swiatem!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 miesiąc temu #4378 przez Katarzyna
aniaw napisał:

(...)Cytat z jednego z poradników :)


Aniaw prośba o podanie źródła jaki to jest poradnik. (Proszę o zastosowanie edycji posta). Z góry bardzo Ci dziękuję :)

Proszę Was o pilnowanie podawania źródeł.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailonanatmur11
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl